QR Code

QR Code Nasıl Hazırlanır?

QR kodu, adını İngilizce Quick Response  (çabuk tepki) kelimelerinin baş harflerinden alır.

Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod türüdür.  İçeriği bir metin, pdf dosyası, görsel, website adresi, lokasyon bilgisi, video linki, sosyal medya adresi vb. herhangi bir veri olabilir. QR Code, bir yazılım üreticisi ve bir de mobil cihaz vasıtasıyla rahatlıkla içeriği okuyabilir.

Qr kod yazılımı

Kullanılabilecek birden fazla qr kod üreticisi mevcut, ancak benim en çok kullandığım ve tavsiye edebileceğim yazılım QR Stuff. Şimdi Qr Stuff yazılımının ara yüzünü inceleyelim.

1.Adım: Data Type

Hazırlamak istediğiniz qr kodun içeriği hangisi ile ilişkili ise onu seçiniz. Ben bir yazı ile yönlendirme yapmak istediğim için “plain text” alanını seçtim.

2.Adım: Content

Bu alanda “Text” kutusuna kod okutulduğunda kullanıcıların görmek istediği metni, mesajı giriyorsunuz.”Encoding Options” ayarlarından ise “static” seçeneğini seçmelisiniz.

( Dynamic ayarı mesajı hemen görmenizi sağlar.  Static ayarı ise öncelikle sizi linke gönderir.)

3.Adım: Foreground Color

Oluşturduğumuz qr kod otomatik olarak siyah renklidir. Eğer isterseniz yandaki renk paletinden bir renk seçerek seçtiğimiz renkte qr kod hazırlayabilirsiniz.

4.Adım: Output Type

Bu adımda hazırlamış olduğunuz qr kodu indirebilir, yazdırabilir ya da mail atabilirsiniz.

 

Qr Code Preview

Bu adım tamamen hazır olan qr kodumuzu görüntülediğimiz, bir qr kod okuyucu ile kontrol edebileceğimiz ve en son hali ile indirebileceğimiz alandır.

İlk qr kodunuzu oluşturmanın heyecanı ile kodunuzun doğru okunup okunmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Emin olmak için ise birden fazla tarayıcı ile bunu denemelisiniz.

Elvan ÜNLÜ

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

 

 

 

 

Leave a Reply

Required fields are marked*